Ana Sayfa İçin Tıklayınız Haber Servisi OfoSoft Web Tasarım Ziraat OfoSoft Web Tasarım OfoSoft Web Tasarım Sivas’ta Manda Yetiştiriciliği Gelişecek
Yemek Siparişi | Çiçek Siparişi | Sinema | Seyahat | Etkinlikler
Ana Sayfa | Hakkımızda | İletişim | Astroloji | Oyun | S.S.S.
Firmanızı Ekleyin Telefon Rehberi Nöbetçi Eczaneler Link Bankası Harita Servisi Ulusal Gazete Manşetleri Sivas Dışındaki Sivaslı Firmalar
Sivasımız Gezi Rehberi

OfoSoft Web TasarımÜye Girişi
Kullanıcı Adı
Şifre Şifrenizi hatırlamıyorsanız Burayı Tıklayınız.
6 + 2 = Yandaki Sayıların Toplamını Yazınız.
Üye Olmak Için Tıklayınız.OfoSoft Web TasarımDuyurular

OfoSoft Web TasarımKöşe Yazarları
Özlem Olmazlara Olurumdun 05.12.2011
ÖzlemAtalar Özlem Atalar
AbdülkadirSELVİ Abdülkadir SELVİ
FikretTemel Fikret Temel
HakanTopuzoğlu Hakan Topuzoğlu
SedaBilici Seda Bilici
ZeynepÖz Zeynep Öz


Bir Işık İş Sağlığı ve Güvenliği

OfoSoft Web TasarımSinemalarda Ne Var?
OfoSoft Web TasarımAnketimiz
İşinizden memnun musunuz?
Hayır
%27,8
OfoSoft
Evet
%33,0
OfoSoft
Ne evet ne hayır
%8,41
OfoSoft
İşsizim
%30,7
OfoSoft
Toplam Oy : 309
    Tüm Anketler


OfoSoft Web Tasarımİstatistikler
OfoSoft Web Tasarım
Aktif Ziyaretçi
: 15
OfoSoft Web Tasarım
Bugün Tekil
: 662
OfoSoft Web Tasarım
Toplam Haber
: 5742
OfoSoft Web Tasarım
Toplam Firma
: 1159
OfoSoft Web Tasarım
Onaylanacak
: 21
OfoSoft Web Tasarım
Toplam Üye
: 507
OfoSoft Web Tasarım
Toplam Dosya
: 6
OfoSoft Web Tasarım
Toplam Döküman
: 184
OfoSoft Web Tasarım
Toplam İlan
: 2
OfoSoft Web Tasarım
Toplam Ürün
: 0
 Sivas’ta Manda Yetiştiriciliği Gelişecek 
Sivas İl Özel İdaresi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen ‘Mandalarda Verim Yükseltme Projesi’ kapsamında 5 ilçede 12 köye damızlık manda dağıtımı gerçekleştirildi.
Tarih
:
08.03.2016
Güncellenme
:
08.03.2016
Kategorisi
:
Ziraat
Okunma
:
1094
Yorum
:
0
Kaynak
:
www.sivasilozel

Ulaş Kovalı Bölgesi’ndeki Et ve Süt Kurumu’nda düzenlenen programa Sivas Valisi Âlim Barut, Sivas İl Özel İdaresi Genel Sekreter Vekili Mevlüt Soysal, Cumhuriyet Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haki Kara, Genel Sekreter Yardımcısı Alpaslan Ceyhan, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İhsan Arslan, Sivas Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Anadolu mandasından süt veriminin yükseltilmesi ve yüksek verimli mandaları yetiştiren işletme sayısı ile işletme kapasitelerinin arttırılması için ilimizin halen manda yetiştiriciliği yapılan 5 ilçede 12 köyüne üstün özellikli damızlık manda boğası dağıtılması programında konuşan Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliği Başkanı Nuri Polat, Sivas’ta 2012 yılından bu yana bu projenin sürdüğünü dile getirdi.
Mandalarda süt verimini artırmak amacıyla çalışma gerçekleştirdiklerini ve sayının artması için uğraş verdiklerini hatırlatan Polat, 2012 yılında 2 bin 150 adet olan manda sayısının 2016 yılı itibariyle 5 bin 109’a yükseldiğini ifade ederek,  Sivas’ın Türkiye genelinde bugün itibariyle manda yetiştiriciliğinde 9’uncu sırada olduğunu kaydetti.

“Halk Elinde Manda Islağı” Projesi Koordinatörü Cumhuriyet Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Dekanı Haki Kara ise, projeye destek sunan Sivas İl Özel İdaresi’ne teşekkür ederek, “Türkiye’nin en iyi manda yetiştirilen ili Afyon’dan 20 adet erkek manda getirdik. İnşallah bu projeyle çiftçilerimiz verimli üretim gerçekleştirecekler.” dedi.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İhsan Arslan’da Sivas’ın tarım hayvancılık bakımından önemli bir şehir olduğunu ifade ederek, mandayla ilgili yerelde il kez proje uyguladıklarını söyledi. Manda sayısının artırılmasının yanı sıra nitelikli üretim gerçekleşmesi gerektiğine de dikkat çeken Arslan, “Sivas’ta mandalarda günlük süt üretimi ortalama 4 litre civarında. Bu doğrultuda projenin ıslahı için yapılacak olan tabi tohumlama ile mandalardan elde edilecek yavrularda süt üretimi daha da yükselmiş olacak. Projeye destek sunan başta Sayın Valimiz Âlim Barut olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” diye konuştu.   

Sivas İl Özel İdaresi Genel Sekreter Vekili Mevlüt Soysal ise kurumun bütçe imkânları doğrultusunda önemli projeleri hayata geçirdiğine dikkati çekerek, “Meyvecilik ve sebzeciliğin geliştirilmesi amacıyla projeler gerçekleştirdik. Çiftçilerimize yem bitkisi desteğimiz bulunmaktadır. Yumurta tavukçuluğunu geliştirmek üzere çalışmalar yapmaktayız. Seracılık ve çilek yetiştiriciliği gibi projelerimizi de hayata geçirdik. Manda yetiştiriciliği konusunda da güzel bir çalışma ortaya konuyor. Emeği geçen kurumlara teşekkür ediyor, projenin hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Vali Âlim Barut ise güzel bir projenin hayata geçirildiğini dile getirerek, “Devletin görevi vatandaşına hizmet etmektir. Bizim görevimizde Sivaslılara Sivas’ın tüm kesimine hizmet etmektir. Burada 20 manda damızlık olarak dağıtılıyor ancak çok güzel bir birliktelik olduğunu da görüyoruz. İl Özel İdaresi, Cumhuriyet Üniversitesi, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Manda Yetiştiricileri Birliği ile yöre sakinleri bir araya gelerek önemli bir projeyi daha hayata geçirdiler. Bu birliktelikten mutlaka iyilik, güzellik ve verim doğacaktır.” dedi.

Gıda ve hayvancılık sektöründe Sivas’ın geleceğine önemli bir katkı yapacak olan manda yetiştiriciliğinin ilimiz açısından iyi bir başlangıç olmasını dileyen Vali Barut, bu projenin tüm yetiştiricilere ve ilimize hayırlı olması temennisinde bulundu.  

Konuşmaların ardından manda yetiştiricileri için kura çekimi yapılarak sertifikaları ile birlikte teslimat yapıldı. (SİVAS İL ÖZEL İDARESİ)


 

 

        Içeriği Paylasın Butonu    
 Habere Ait Yorumlar                                                  Toplam Yorum Sayısı : 0

Henüz Yorum Yazılmamıştır...
abaragambimumbara
Sayfa Başı
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Sayfa Başı
Telif Hakkı 2009-2015 SivasRehberim.Net'e Aittir. Her Hakkı Saklıdır.
Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Burç YorumlarıRadyo TV ServisiMuzik KutusuGitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.
Site Güvenliğini Kontrol Et

RSS Servisi
SivasRehberim.Net adresi üzerinde bulunan fotoğraf ve bilgiler izinsiz kullanılamaz.
OfoSoft Web Tasarım

W3 Kontrolu Yap
Sitede yer alan kullanıcı yorumları üyelik sözleşmesinde kabul edildiği şekilde yorum yapan üyenin şahsi düşünceleridir.
Bu sitenin alt yapısında OfoSoft Web Tasarım tarafından geliştirilen OfoSoft Şehir Rehberi Sistemi kullanılmaktadır.
Bu siteden en iyi görüntüyü 1024*768 ve üzeri ekran çözünürlüğünde alabilirsiniz. Tavsiye edilen internet tarayıcımız Mozilla Firefox'dur.

Sayfanın Yüklenme Zamanı : 2,98 saniyedir.

Sayfayı Tekrar YükleSayfayı Yenileyerek Yükle

Proje Başlangıç : 03.2009