Ana Sayfa İçin Tıklayınız Haber Servisi OfoSoft Web Tasarım Ziraat OfoSoft Web Tasarım OfoSoft Web Tasarım Bu Sistemle Meyve-Sebzede Ucuzluk Hayal
Yemek Siparişi | Çiçek Siparişi | Sinema | Seyahat | Etkinlikler
Ana Sayfa | Hakkımızda | İletişim | Astroloji | Oyun | S.S.S.
Firmanızı Ekleyin Telefon Rehberi Nöbetçi Eczaneler Link Bankası Harita Servisi Ulusal Gazete Manşetleri Sivas Dışındaki Sivaslı Firmalar
Sivasımız Gezi Rehberi

OfoSoft Web TasarımÜye Girişi
Kullanıcı Adı
Şifre Şifrenizi hatırlamıyorsanız Burayı Tıklayınız.
4 + 4 = Yandaki Sayıların Toplamını Yazınız.
Üye Olmak Için Tıklayınız.OfoSoft Web TasarımDuyurular

OfoSoft Web TasarımKöşe Yazarları
Özlem Olmazlara Olurumdun 05.12.2011
ÖzlemAtalar Özlem Atalar
AbdülkadirSELVİ Abdülkadir SELVİ
FikretTemel Fikret Temel
HakanTopuzoğlu Hakan Topuzoğlu
SedaBilici Seda Bilici
ZeynepÖz Zeynep Öz


Bir Işık İş Sağlığı ve Güvenliği

OfoSoft Web TasarımSinemalarda Ne Var?
OfoSoft Web TasarımAnketimiz
İşinizden memnun musunuz?
Hayır
%27,8
OfoSoft
Evet
%33,0
OfoSoft
Ne evet ne hayır
%8,41
OfoSoft
İşsizim
%30,7
OfoSoft
Toplam Oy : 309
    Tüm Anketler


OfoSoft Web Tasarımİstatistikler
OfoSoft Web Tasarım
Aktif Ziyaretçi
: 22
OfoSoft Web Tasarım
Bugün Tekil
: 130
OfoSoft Web Tasarım
Toplam Haber
: 5742
OfoSoft Web Tasarım
Toplam Firma
: 1159
OfoSoft Web Tasarım
Onaylanacak
: 21
OfoSoft Web Tasarım
Toplam Üye
: 507
OfoSoft Web Tasarım
Toplam Dosya
: 6
OfoSoft Web Tasarım
Toplam Döküman
: 184
OfoSoft Web Tasarım
Toplam İlan
: 2
OfoSoft Web Tasarım
Toplam Ürün
: 0
 Bu Sistemle Meyve-Sebzede Ucuzluk Hayal 
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, meyve ve sebze gibi ürünlerde aracıları ortadan kaldıracak bir sisteme geçilmesi gerektiğini belirttti.
Tarih
:
02.03.2016
Güncellenme
:
08.03.2016
Kategorisi
:
Ziraat
Okunma
:
829
Yorum
:
0
Kaynak
:
www.yenimesaj.c

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, meyve ve sebze gibi ürünlerde aracıları ortadan kaldıracak bir sisteme geçilmesi gerektiğini belirterek, Et ve Süt Kurumu (ESK) ile Toprak Mahsulleri Ofisine (TMO) üreticiden mal alması ve spekülasyonları önlemek için piyasaya mal vermesi çağrısında bulundu. Bayraktar, TZOB Genel Merkezinde düzenlediği basın toplantısında, üretici-market fiyat farklılıklarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Üretici de, tüketici de mağdur

Bazı tarım ürünlerinde üretici ve tüketici fiyatları arasındaki fiyat farklılıklarının kabul edilemeyecek boyutta olduğunu vurgulayan Bayraktar, tarım sektöründe serbest piyasa koşullarının oluşmadığını, önemli tarım ürünlerinde tekelleşme ya da spekülasyonlar görülebildiğini ifade etti. ESK ile TMO'nun üreticiden mal alması ve spekülasyonları önlemek için piyasaya mal vermesi gerektiğine işaret eden Bayraktar, "Meyve ve sebze gibi ürünlerde aracıları ortadan kaldıracak bir sisteme geçilmesi gerekiyor. Bu düzeni değiştiremezsek, üreticimizi ve gençlerimizi tarlada tutamayız. Göç olur, büyük şehirler yaşanmaz hale gelir. Tüketicimiz pahalı yer, insanlarımızın sağlıklı beslenmesine engel oluruz. Tarım topraklarımız boş kalır. Gıda ve tarımda ithalatçı bir ülke haline geliriz" değerlendirmesinde bulundu. Bayraktar, 7 ay boyunca hayvanı besleyen üreticinin 250 kilogramlık bir karkas etten kazancının 500 lirayı bulmadığını belirterek, marketin, kasabın aynı karkastan 2-3 bin lira kazanmasının kabul edilemeyeceğini söyledi.

Sütte sıkıntı büyük

Üreticinin 2014 yılı temmuz ayından bu yana çiğ sütü aynı fiyattan sanayiye aktarmak zorunda kaldığını dile getiren Bayraktar, son birkaç aydır fiyatların bazı bölgelerde 90 kuruşlara kadar düştüğünü bildirdi.

Patateste mağduriyet yılı

Patates üreticilerin mağduriyetine de dikkati çeken TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar, depolarda çürümeye terk edilen patatesin üreticide fiyatının 40 kuruşa kadar düşerken, marketlerde ise 1 lira 87 kuruşa yükseldiğini ifade etti. Şubatta üretici-market fiyat farkının yüzde 366.81 ile en fazla patateste görüldüğünü dile getiren Bayraktar, söz konusu fiyat farkının portakalda yüzde 333.67, maydanozda yüzde 320.75, kuru kayısıda yüzde 251.76, sütte yüzde 232.02 olduğunu kaydetti. Bayraktar, şubatta süt, zeytinyağı, mısırözü yağı ve havuçta market fiyatlarının değişmediğini, en fazla fiyat düşüşünün ise yüzde 48.50 ile yeşil soğanda olduğunu açıkladı.
Bayraktar, özellikle domates ve portakal üreticilerinin 1 Ocak 2016'da başlayan Rusya ambargosunun mağduru olduğunu ifade etti.

Fındıkta tekelleşme var

Şemsi Bayraktar, fındık fiyatlarına ilişkin olarak, "Fındıkta tekelleşme var. Alıcısı birkaç tane, satıcısı yüzbinler... Fiyatı kim belirliyor? Üç, beş tane alıcı belirliyor. Nasıl serbest piyasa ekonomisi işliyor burada? İşlemiyor. Fiyatı istediği gibi belirliyor, tekelleşme sonucunda üretici fiyatları düşüyor, tüketici fındığı pahalı yiyor. Burada müdahale olması gerekiyor, tekelleşme var" diye konuştu. Tarımsal desteklerden küçük işletmelerin çok az yararlandığına işaret eden Bayraktar, "Kredilerin önemli bir kısmını büyük patronlar alıyor. Artık bu düzeni değiştirmemiz, aile işletmelerine dönmemiz lazım. Üretimi böyle artırabiliriz" dedi. Ete tavan fiyat uygulamasına ilişkin soru üzerine Bayraktar, buna bazı illerde uyulduğunu, bazılarında ise uyulmadığını belirterek, bu konuda Et ve Süt Kurumunun (ESK) piyasayı regüle etmesi gerektiğini vurguladı. Bayraktar, et üretiminin 1.5 milyon tona çıkarılmasını, ithalatın çözüm olmadığını, üretimin çoğaltılması için üretici desteklerinin artırılması gerektiğini belirtti. (YENİ MESAJ)

 

        Içeriği Paylasın Butonu    
 Habere Ait Yorumlar                                                  Toplam Yorum Sayısı : 0

Henüz Yorum Yazılmamıştır...
abaragambimumbara
Sayfa Başı
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Sayfa Başı
Telif Hakkı 2009-2015 SivasRehberim.Net'e Aittir. Her Hakkı Saklıdır.
Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Burç YorumlarıRadyo TV ServisiMuzik KutusuGitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.
Site Güvenliğini Kontrol Et

RSS Servisi
SivasRehberim.Net adresi üzerinde bulunan fotoğraf ve bilgiler izinsiz kullanılamaz.
OfoSoft Web Tasarım

W3 Kontrolu Yap
Sitede yer alan kullanıcı yorumları üyelik sözleşmesinde kabul edildiği şekilde yorum yapan üyenin şahsi düşünceleridir.
Bu sitenin alt yapısında OfoSoft Web Tasarım tarafından geliştirilen OfoSoft Şehir Rehberi Sistemi kullanılmaktadır.
Bu siteden en iyi görüntüyü 1024*768 ve üzeri ekran çözünürlüğünde alabilirsiniz. Tavsiye edilen internet tarayıcımız Mozilla Firefox'dur.

Sayfanın Yüklenme Zamanı : 4,14 saniyedir.

Sayfayı Tekrar YükleSayfayı Yenileyerek Yükle

Proje Başlangıç : 03.2009