Ana Sayfa İçin Tıklayınız Haber Servisi OfoSoft Web Tasarım Eğitim-Öğretim OfoSoft Web Tasarım OfoSoft Web Tasarım Cumhuriyet Üniversitesi 42 Yaşında
Yemek Siparişi | Çiçek Siparişi | Sinema | Seyahat | Etkinlikler
Ana Sayfa | Hakkımızda | İletişim | Astroloji | Oyun | S.S.S.
Firmanızı Ekleyin Telefon Rehberi Nöbetçi Eczaneler Link Bankası Harita Servisi Ulusal Gazete Manşetleri Sivas Dışındaki Sivaslı Firmalar
Sivasımız Gezi Rehberi

OfoSoft Web TasarımÜye Girişi
Kullanıcı Adı
Şifre Şifrenizi hatırlamıyorsanız Burayı Tıklayınız.
10 + 3 = Yandaki Sayıların Toplamını Yazınız.
Üye Olmak Için Tıklayınız.OfoSoft Web TasarımDuyurular

OfoSoft Web TasarımKöşe Yazarları
Özlem Olmazlara Olurumdun 05.12.2011
ÖzlemAtalar Özlem Atalar
AbdülkadirSELVİ Abdülkadir SELVİ
FikretTemel Fikret Temel
HakanTopuzoğlu Hakan Topuzoğlu
SedaBilici Seda Bilici
ZeynepÖz Zeynep Öz


Bir Işık İş Sağlığı ve Güvenliği

OfoSoft Web TasarımSinemalarda Ne Var?
OfoSoft Web TasarımAnketimiz
İşinizden memnun musunuz?
Hayır
%27,8
OfoSoft
Evet
%33,0
OfoSoft
Ne evet ne hayır
%8,41
OfoSoft
İşsizim
%30,7
OfoSoft
Toplam Oy : 309
    Tüm Anketler


OfoSoft Web Tasarımİstatistikler
OfoSoft Web Tasarım
Aktif Ziyaretçi
: 16
OfoSoft Web Tasarım
Bugün Tekil
: 133
OfoSoft Web Tasarım
Toplam Haber
: 5742
OfoSoft Web Tasarım
Toplam Firma
: 1159
OfoSoft Web Tasarım
Onaylanacak
: 21
OfoSoft Web Tasarım
Toplam Üye
: 507
OfoSoft Web Tasarım
Toplam Dosya
: 6
OfoSoft Web Tasarım
Toplam Döküman
: 184
OfoSoft Web Tasarım
Toplam İlan
: 2
OfoSoft Web Tasarım
Toplam Ürün
: 0
 Cumhuriyet Üniversitesi 42 Yaşında 
Cumhuriyet Üniversitesi 42. Kuruluş Yıldönümü Programı Düzenlendi
Tarih
:
10.02.2016
Güncellenme
:
10.02.2016
Kategorisi
:
Eğitim-Öğretim
Okunma
:
2684
Yorum
:
0
Kaynak
:
www.cumhuriyet.

Cumhuriyet Üniversitesi Kültür Merkezi’nde düzenlenen 42. kuruluş yıldönümü törenine Vali Âlim Barut, Belediye Başkanı Sami Aydın, Rektör Prof. Dr. Faruk Kocacık, Eşi Leman Kocacık, Baro Başkanı Hakan Bahadır, Tarım ve Köy İşleri Eski Bakanı ve Cumhuriyet Üniversitesi Kurma ve Yaşatma Derneği Üyesi Musa Demirci, 17. Dönem Sivas Milletvekili Cumhuriyet Üniversitesi Kurma ve Yaşatma Derneği Üyesi Ruşen Işın, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ali Erkul, Prof. Dr. Sami Hizmetli, Eşi Sema Hizmetli,  Prof. Dr. Ertan Buyruk, Eşi Gülçin Buyruk, Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Vekili Zeki Özdemir, İl Müftüsü Recep Şükrü Balkan, Kültür ve Turizm Müdürü Kadir Pürlü, Vakıflar Bölge Müdürü Cemal Karaca, Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Özaydın, Cumhuriyet Üniversitesi Kurma ve Yaşatma Derneği Üyeleri Yaşar Bekiş, Kemal Çelik, Gazeteci-Yazar Yücel Yönal, fakülte dekanları, kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, öğretim elemanları, öğrenciler ve davetliler katıldı.
 
Şırnak’ın Cizre ilçesinde PKK’lı teröristlere yönelik operasyonda çıkan çatışmada Şehit olan Özel Harekât Polisi Osman Yurt ve tüm şehitlerimize rahmet ve ailesine sabır dileyerek sözlerine başlayan Vali Âlim Barut, “Şehit vermek, can vermek durumunda olmayacağımız huzur ve güven ortamına biran önce milletimizin kavuşmasını temenni ediyorum.” şeklinde konuştu.
 
Üniversitelerin vatana evlatlar yetiştirmesi ve  milletin istikbaline hizmet edecek nesillere eğitim - bilim hizmeti vermek durumunda olduğunu kaydeden Vali Barut  konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Üniversitelerimiz vatanımıza hizmet edecek, milletimizin geleceğini sağlayacak nesilleri yetiştireceklerdir. Bugün o amaca uygun anlamlı bir günde olduğumuzu düşünüyorum.” dedi.
 
Cumhuriyet Üniversitesi’nin köklü bir geçmişe sahip olduğunu dile getiren Vali Barut, Cumhuriyet Üniversitesi'nin 42. kuruluş yıldönümünü kutlayarak, “Bu 42 yıl içinde kendini yetiştirmiş, insan haklarına saygılı, vatanını seven, binlerce mezun veren bir Üniversite olmasının dışında 1974 yılından beri ilimize, ülkemize önemli hizmetler yapmıştır. Bugün 3500 civarında akademik ve idari personel, 53.000 civarında öğrencisiyle ülkemizin en büyük Üniversiteleri arasında yer almış bulunmaktadır. Ülkemizin medeniyet yarışındaki destekleyici gücü ve vazgeçilmez konularından  biri olmanın yanında,  barındırdıkları dinamik insan unsurları ve beynelmilel düşünce yapılarıyla toplumu çok kısa zamanda etkilemekte ve topluma yön vermektedirler.” ifadelerine yer verdi.
 
Belediye Başkanı Sami Aydın ise Şehit Osman Yurt’a rahmet ve ailesine başsağlığı dileyerek sözlerine başladı. Üniversitemizin kuruluşunda emeği geçenlere şükranlarını ifade eden Başkan Aydın, emeği geçen herkese teşekkürlerini iletti. Başkan Aydın, insanların bir şeyler üretip onların zaman içerisinde geliştiğini, büyüdüğünü ve çoğaldığını görmek mutlulukların en büyüğüdür. Bugün 53.000 öğrenciye ulaşmış, 3500’ün üzerinde kadrosu olan Üniversitemizi duyduğumuzda mutlu oluyoruz. Sivas gerçekten kökleri derinlere inen bir şehir. Önümüze bakarken Sivas’ın geçmişinden  feyiz almamız lazım. Bu potansiyele sahip olan bir şehrin tekrar onu yakalaması, kesinlikle hayal veya gerçek dışı değildir. Herkes bunun mücadelesini verirse Sivas, Anadolu’nun önemli bir merkezi olmaması için bir sebep yoktur.” dedi.
 
Son Yıllarda Şehirle Üniversitenin Her Alanda Kaynaştığını Görüyoruz
 
Cumhuriyet Üniversitesi’nden mezun olan her bir öğrencinin bu anlayış  içinde hayata baktıkları zamanda Sivas ve Ülkemize çok faydalar sağlayacağını söyleyen Başkan Aydın, Üniversitemizin Sivas’a çok faydalar kattığını söyleyerek, “Eskiden şu çok sık kullanılırdı: ‘Şehirle üniversite kopuk,  Kızılırmak şehirle üniversitenin arasını koparıyor.’ Artık sanayide, eğitimde, kültürde birliktelik var. Birçok hocamız artık şehir içinde ikamet ediyorlar. Öğrencilerimizde keza aynı şekilde bu şehrin kültürüne ve gelişmesine büyük katkı sunuyor. Cumhuriyet Üniversitesi Sivas’ın en önemli markalarından bir tanesidir. Tek başına birçok ilden büyük potansiyele sahiptir. Daha gelişerek, şehrimize ve ülkemize katkı sunmak dileğiyle bu organizasyonu gerçekleştiren başta çok değerli Rektörümüz olmak üzere emeği geçenlere şükranlarımızı sunar teşekkür ederim.” şeklinde konuştu.
 
Özel Harekat Polisi Şehit Osman Yurt ve tüm şehitlerimize rahmet ve ailelerine sabır dileyerek sözlerine başlayan Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Faruk Kocacık ise 30 yıldır Cumhuriyet Üniversitesi camiasının içinde yer aldığını ve Üniversitemizin en eski akademik personelleri arasında yer aldığını söyleyerek, “Üniversitemizin yıllar içinde nasıl geliştiğini, nasıl büyüdüğünü, hangi zorlukları yaşadığını en iyi bilenlerdenim. En büyük zorluk belki de, üniversitenin kurulma aşamasında yer almıştır. İnsanlara ve topluma belli idealleri kazandırmak, gerekliliğini kabul ettirmek,  desteklerini sağlamak her zaman kolay olmuyor. Özelliklede henüz birkaç şehirde çok az sayıda üniversitenin var olduğu zamanlarda,  küçük ama tarihte büyük görevler üstlenmiş, Anadolu’nun kalbi denilen Sivas’ta bu hiçte kolay olmamış. Ancak geçmişten gelen ‘Medreseler Şehri’ unvanı, bu işi yapmaya gönüllü olanlara şevk kaynağı olmuş. Onların şevkli ve kararlı tutumları neticesini en güzel şekilde vermiştir. Üniversitemiz kuruluşundan bugüne çok gelişti ve büyüdü. Bugün 16 fakülte, 5 yüksekokul, 1 Türk müziği devlet konservatuarı, 4 enstitü, 14 meslek yüksekokulu, 24 uygulama ve araştırma merkezi, hastaneleri,  Teknokent’i, 1802 akademik, 1749 idari çalışanı ve 53.000’i aşkın öğrencisiyle çok büyük ve köklü bir kurum haline geldi. Bugün sadece eğitim vermiyoruz. Aynı zamanda şehrimiz ve bölgemiz içinde katkılar sağlıyoruz. Sanayicilerimizle, kurum ve kuruluşlarımızla, sivil toplum kuruluşlarıyla hem eğitim faaliyetleri,  hem bilimsel platformda karşılıklı yapılabilecekler  ve beklentiler noktasında iş birlikteliklerini yürütüyoruz. Bu kapsamda gerek iş adamlarımızla, gerekse TÜBİTAK, ASELSAN gibi kuruluşlarla tarımdan, savunma sanayine kadar pek çok alanda ortak çalışmalarımız mevcuttur. Hepimizin gayesi mevcut işbirliklerimizin sayısını arttırarak bilimsel çalışmalara ağırlık vermek, Üniversitemizi her alanda etkin kılarak Ülkemizin gelişimine katkı sağlamaktır. Üniversitemizin  kurulmasında çok büyük emekleri olan tüm kurucu üyelere, Sivas halkına, işçisinden kurucu rektörüne kadar herkese içtenlikle teşekkürlerimi sunuyor, kurucularımızdan vefat edenleri rahmetle anıyor, kurucu üyelerimiz Yavuz Bülent Bakiler, Ruşen Işın, Musa Demirci, Şefik Sümbüloğlu, Yaşar Bekiş, Kemal Çelik,  Metin Bilget, Muzeffer Özden’e sağlık, sıhhat ve şükranlarımı arz ediyorum.” şeklinde  konuştu.
 
Cumhuriyet Üniversitesi Kurma ve Yaşatma Derneği üyesi Tarım ve Köy İşleri eski Bakanı Musa Demirci ise konuşmasında şehitlerimize rahmet dileyerek, Üniversitemizin kurucu Başkanı Dr. Rahmi Karahasanoğlu’nun büyük bir gayret gösterdiğini ve Sivas halkının o dönemde Üniversitesine sahip çıktığını vurgulayan Demirci, “Devlet Demir Yolları, Karayolları ve işçi çalıştıran diğer kurumlar işçilerinden birer lira ve ellişer kuruş vermek suretiyle Üniversitemizin kuruluşuna destek sağladılar. Cumhuriyetinizin 50. yılı anısına kurulacak olan Üniversite, Sivas’a bir Üniversite kurulması için önemli bir olanak sağladı. Bugün Üniversitemizin kuruluşunun 42. yılını kutluyoruz. Sevgi ve saygılarımı sunuyor teşekkürlerimi arz ediyorum.” ifadelerine yer verdi.
 
17. Dönem Sivas Milletvekili CÜ Kurma ve Yaşatma Derneği üyesi Ruşen Işın ise şehitlerimize rahmet dileyerek, şehit Osman Yurt’un son şehidimiz olması temennisinde bulundu. 50 yıl öncesinin heyecanını yaşadığını belirten Işın, 50 yıl önce Sivas’ın kamu görevlileri, doktorları, ticaret odası üyeleri, belediye meclis üyeleri ve esnafın ileri gelenleriyle birlikte Sivas’a bir üniversite kurulmasının heyecanını yaşadıklarını  belirtti. Ruşen Işın, “O dönemde  o gün ki gençlik  Sivas’a hemen bir üniversite kurulacak ve hocalar ders verecek gibi büyük bir heyecan yaşadı. Aradan birkaç yıl geçmesinin ardından Sivas’a kurduğumuz dernekle birlikte Cumhuriyet Üniversitesi’nin Sivas’ta temelleri atıldı. Bir doktor ve bir hemşire ile çıktığımız yolda bugün, binleri aşmış akademik kadrosu, idari personeli ve 53.000’i aşmış öğrenci sayısıyla Sivas’ın en büyük kuruluşları arasında yer almaktadır. Cumhuriyet Üniversitesi’nin bugün geldiği noktada büyüdüğünü ve geliştiğini görüyor ve sevinç duyuyoruz.” ifadelerine yer vererek Cumhuriyet Üniversitesi'nin kuruluşunda emeği geçenlere teşekkür etti.
 
Programda daha sonra Cumhuriyet Üniversitesi 42. yıl anısına hazırlanan Belgesel Film gösterimine yer verildi. Belgesel gösteriminin ardından Vali Barut, Başkan Aydın, Rektörümüz Prof. Dr. Kocacık tarafından törene katılan kurucu üyeler Ruşen Işın, Musa Demirci, Yaşar Bekiş ve Kemal Çelik’e teşekkür belgesi takdim edildi. (CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ)

 

 

        Içeriği Paylasın Butonu    
 Habere Ait Yorumlar                                                  Toplam Yorum Sayısı : 0

Henüz Yorum Yazılmamıştır...
abaragambimumbara
Sayfa Başı
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Sayfa Başı
Telif Hakkı 2009-2015 SivasRehberim.Net'e Aittir. Her Hakkı Saklıdır.
Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Burç YorumlarıRadyo TV ServisiMuzik KutusuGitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.
Site Güvenliğini Kontrol Et

RSS Servisi
SivasRehberim.Net adresi üzerinde bulunan fotoğraf ve bilgiler izinsiz kullanılamaz.
OfoSoft Web Tasarım

W3 Kontrolu Yap
Sitede yer alan kullanıcı yorumları üyelik sözleşmesinde kabul edildiği şekilde yorum yapan üyenin şahsi düşünceleridir.
Bu sitenin alt yapısında OfoSoft Web Tasarım tarafından geliştirilen OfoSoft Şehir Rehberi Sistemi kullanılmaktadır.
Bu siteden en iyi görüntüyü 1024*768 ve üzeri ekran çözünürlüğünde alabilirsiniz. Tavsiye edilen internet tarayıcımız Mozilla Firefox'dur.

Sayfanın Yüklenme Zamanı : 4,96 saniyedir.

Sayfayı Tekrar YükleSayfayı Yenileyerek Yükle

Proje Başlangıç : 03.2009