Ana Sayfa İçin Tıklayınız Haber Servisi OfoSoft Web Tasarım Kültür-Sanat OfoSoft Web Tasarım OfoSoft Web Tasarım Ahilik İnsanları İyiliğe Teşvik Eder
Yemek Siparişi | Çiçek Siparişi | Sinema | Seyahat | Etkinlikler
Ana Sayfa | Hakkımızda | İletişim | Astroloji | Oyun | S.S.S.
Firmanızı Ekleyin Telefon Rehberi Nöbetçi Eczaneler Link Bankası Harita Servisi Ulusal Gazete Manşetleri Sivas Dışındaki Sivaslı Firmalar
Sivasımız Gezi Rehberi

OfoSoft Web TasarımÜye Girişi
Kullanıcı Adı
Şifre Şifrenizi hatırlamıyorsanız Burayı Tıklayınız.
2 + 3 = Yandaki Sayıların Toplamını Yazınız.
Üye Olmak Için Tıklayınız.OfoSoft Web TasarımDuyurular

OfoSoft Web TasarımKöşe Yazarları
Özlem Olmazlara Olurumdun 05.12.2011
ÖzlemAtalar Özlem Atalar
AbdülkadirSELVİ Abdülkadir SELVİ
FikretTemel Fikret Temel
HakanTopuzoğlu Hakan Topuzoğlu
SedaBilici Seda Bilici
ZeynepÖz Zeynep Öz


Bir Işık İş Sağlığı ve Güvenliği

OfoSoft Web TasarımSinemalarda Ne Var?
OfoSoft Web TasarımAnketimiz
İşinizden memnun musunuz?
Hayır
%27,8
OfoSoft
Evet
%33,0
OfoSoft
Ne evet ne hayır
%8,41
OfoSoft
İşsizim
%30,7
OfoSoft
Toplam Oy : 309
    Tüm Anketler


OfoSoft Web Tasarımİstatistikler
OfoSoft Web Tasarım
Aktif Ziyaretçi
: 16
OfoSoft Web Tasarım
Bugün Tekil
: 123
OfoSoft Web Tasarım
Toplam Haber
: 5742
OfoSoft Web Tasarım
Toplam Firma
: 1159
OfoSoft Web Tasarım
Onaylanacak
: 21
OfoSoft Web Tasarım
Toplam Üye
: 507
OfoSoft Web Tasarım
Toplam Dosya
: 6
OfoSoft Web Tasarım
Toplam Döküman
: 184
OfoSoft Web Tasarım
Toplam İlan
: 2
OfoSoft Web Tasarım
Toplam Ürün
: 0
 Ahilik İnsanları İyiliğe Teşvik Eder 
28. Esnaf Bayramı ve Ahilik Haftası coşkuyla kutlandı.
Tarih
:
19.05.2015
Güncellenme
:
20.05.2015
Kategorisi
:
Kültür-Sanat
Okunma
:
1641
Yorum
:
0
Kaynak
:
www.sivasesob.o
Ahilik Haftası nedeniyle Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği önünde başlayan kortej yürüyüş Ahi Emir Ahmet Türbesi önünden başladı. İl Müftü Yardımcısı Mehmet Şahin tarafından okunan duanın ardından Milletvekili Hilmi Bilgin, Vali Yardımcısı Ömer Kalaylı, Belediye Başkanı Sami Aydın, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ve ahilik kutlama komitesi Başkanı Beşir Köksal, oda başkanları ve öğrenciler mehter eşliğinde Atatürk Kongre ve Etnoğrafya Müzesi bahçesi kadar kortej eşliğinde tören alanına kadar yürüdü.

Saygı duruşu ve istiklal marşının okunması ile başlayan töreninin açılış konuşmasını yapan Sivas ESOB Başkanı Beşir Köksal, ahiliğin geçmişte önemli bir kurum olduğunu belirterek, Ahilik, birlik ve dayanışmayı sağlayan en önemli unsurdur. Türklerin Anadolu’da bin yıldan beri yaşamaları ‘Ahilik’ sayesinde olmuştur. Ahilik, din, dil, ırk ve cinsiyet farkı gözetmeyen, herkese eşit muamele yapılan bir anlayışın simgesidir. Zengin, fakir ayrımı yapmaz. Çalışmak, üretmek alın teri ile kazanmak ahilikte bir ahlak kuralıdır. Ahilik teşkilatı esnaf ve sanatkârı her yönden ciddi bir kurum olarak ta meslek hukuku kadar, meslek ahlakını da öğreten ve hayata hazırlayan, rızkını kazanacağı mesleğin, kademe kademe erbabı haline getirmek amacıyla içinde yetiştiren, o devirlerde hiçbir ülkede asla eşine rastlanmayan gönül okulları idi.
Ne yazık ki, Avrupalı bizden aldıklarını bizden daha iyi değerlendirdi, hepimize düşen görev yeniden daha güçlü olarak değerlerimize ve insanımıza sahip çıkmaktır. Mesleki okullarımız istenilen imkan ve seviyeye ulaştırılmalıdır. Bu mesleki okullarda ahiliğin ruhi zenginliği öğrencilere ders olarak verilmelidir. Her sahada başarı ruhi zenginliğe ve ahlakın derinliğine bağlıdır. Orta sınıfı belli bir seviyede yaşam gücüne getirmek için yasalarla desteklenmelidir. Çünkü esnaf her şeyi izzetli nefis ve gururla ister. Ülkesine, kanunlara bayrağına, devletine, milletine saygılıdır.
Ahiliği yüzyıllarca bu topraklarda yaşayan doğruluğu ve isabetliliği asırlarca kanıtlanmış bir ahlak okulu, bir sanat ve üretim birliği, toplum refahını ve sosyal barışı sağlayan bir model, toplumsal sorunları tedavi edebilecek bir reçete ve en önemlisi evrenselleşmemizin kaynağı olarak kabul etmek zorundayız.                      
Bu nedenle tarih ve uygarlığımızdan gelen bu değerlerimizi yaşatmak zorundayız. Ülkemizin kalkınması ve huzura kavuşması için çaba sarfeden herkesin bu çağrımızı dikkate almasını temenni ederiz.“ dedi. Köksal ayrıca, komite üyelerine ve destek veren kuruluşlara teşekkür etti.

Belediye Başkanı Sami Aydın ise ahiliğin günümüzde yaşamadığını vurgulayarak "Eğer bugün ahilik yaşıyor olmuş olsaydı, Esnaf Odaları Birliği bünyesinde, yüz kızartıcı suç işlemiş olan bir kişi oraya üye olamazdı. Eğer çekini ödememiş olan biri kişi oraya üye olamazdı. Ahilik öyle bir sistem ki hem insanları iyiliğe teşvik eder, hem de işinin ehli olan kişileri o sistem içerisine alan bir yapı. Başta meslek odaları, okulları olmak üzere bütün eğitim sistemimizin müfredatında yer alması gerektiğini düşünüyorum. Ahilik sistemi insanı sıfırdan alan, onu adeta her alanda yoğuran , yontan ve neticede hangi esnaflığı belirlemişse o konuda gerçek anlamda uzman olurken, bütün insani ve inanç değerlerinide bünyesinde toplayan bir sistemler manzumesidir. Ecdadımıza teşekkür ediyoruz bu sistemi bize armağan ettikleri için. İnşallah bu tür etkinliklerle bu sistemin tekrar ticaretimizde, eğitimimizde ve esnaflık teşkilatında yeniden hayat bulmasını umut ediyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum.” diye konuştu.

Belediye Halk Oyunları gösterilerinin ardından Ahilik Onur Ödülü SESOB Başkanı Beşir Köksal tarafından Belediye Başkanı Sami Aydına verildi. Yılın ahisi olan bıçakcı İbrahim Argutun cübbe ve kaftanını giydirilmesinin ardından yılın esnafları Osman Kuru ve Mine Karayurt’a hediyeleri verildi.

Farklı mesleklerde odalar tarafından belirlenen esnafların yemin etmesinin ardından temsili şet kuşatma töreni yapıldı.

Törene İstanbuldan katılan Sivas İş Platformu Başkanı Erdal Doğan’a katılımlarından dolayı komite başkanı Beşir Köksal tarafından plaket verildi. Kutlamaların sonunda etli bulgur pilavı ikram edildi. (SİVAS ESNAF ve SANATKARLAR ODALARI BİRLİĞİ)

        Içeriği Paylasın Butonu    
 Habere Ait Yorumlar                                                  Toplam Yorum Sayısı : 0

Henüz Yorum Yazılmamıştır...
abaragambimumbara
Sayfa Başı
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Sayfa Başı
Telif Hakkı 2009-2015 SivasRehberim.Net'e Aittir. Her Hakkı Saklıdır.
Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Burç YorumlarıRadyo TV ServisiMuzik KutusuGitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.
Site Güvenliğini Kontrol Et

RSS Servisi
SivasRehberim.Net adresi üzerinde bulunan fotoğraf ve bilgiler izinsiz kullanılamaz.
OfoSoft Web Tasarım

W3 Kontrolu Yap
Sitede yer alan kullanıcı yorumları üyelik sözleşmesinde kabul edildiği şekilde yorum yapan üyenin şahsi düşünceleridir.
Bu sitenin alt yapısında OfoSoft Web Tasarım tarafından geliştirilen OfoSoft Şehir Rehberi Sistemi kullanılmaktadır.
Bu siteden en iyi görüntüyü 1024*768 ve üzeri ekran çözünürlüğünde alabilirsiniz. Tavsiye edilen internet tarayıcımız Mozilla Firefox'dur.

Sayfanın Yüklenme Zamanı : 1,04 saniyedir.

Sayfayı Tekrar YükleSayfayı Yenileyerek Yükle

Proje Başlangıç : 03.2009