Ana Sayfa İçin Tıklayınız Haber Servisi OfoSoft Web Tasarım Firma Haberleri OfoSoft Web Tasarım OfoSoft Web Tasarım İthalat Lobisinin Şeker Vurgunu
Yemek Siparişi | Çiçek Siparişi | Sinema | Seyahat | Etkinlikler
Ana Sayfa | Hakkımızda | İletişim | Astroloji | Oyun | S.S.S.
Firmanızı Ekleyin Telefon Rehberi Nöbetçi Eczaneler Link Bankası Harita Servisi Ulusal Gazete Manşetleri Sivas Dışındaki Sivaslı Firmalar
Sivasımız Gezi Rehberi

OfoSoft Web TasarımÜye Girişi
Kullanıcı Adı
Şifre Şifrenizi hatırlamıyorsanız Burayı Tıklayınız.
6 + 2 = Yandaki Sayıların Toplamını Yazınız.
Üye Olmak Için Tıklayınız.OfoSoft Web TasarımDuyurular

OfoSoft Web TasarımKöşe Yazarları
Özlem Olmazlara Olurumdun 05.12.2011
ÖzlemAtalar Özlem Atalar
AbdülkadirSELVİ Abdülkadir SELVİ
FikretTemel Fikret Temel
HakanTopuzoğlu Hakan Topuzoğlu
SedaBilici Seda Bilici
ZeynepÖz Zeynep Öz


Bir Işık İş Sağlığı ve Güvenliği

OfoSoft Web TasarımSinemalarda Ne Var?
OfoSoft Web TasarımAnketimiz
İşinizden memnun musunuz?
Hayır
%27,8
OfoSoft
Evet
%33,0
OfoSoft
Ne evet ne hayır
%8,41
OfoSoft
İşsizim
%30,7
OfoSoft
Toplam Oy : 309
    Tüm Anketler


OfoSoft Web Tasarımİstatistikler
OfoSoft Web Tasarım
Aktif Ziyaretçi
: 22
OfoSoft Web Tasarım
Bugün Tekil
: 659
OfoSoft Web Tasarım
Toplam Haber
: 5742
OfoSoft Web Tasarım
Toplam Firma
: 1159
OfoSoft Web Tasarım
Onaylanacak
: 21
OfoSoft Web Tasarım
Toplam Üye
: 507
OfoSoft Web Tasarım
Toplam Dosya
: 6
OfoSoft Web Tasarım
Toplam Döküman
: 184
OfoSoft Web Tasarım
Toplam İlan
: 2
OfoSoft Web Tasarım
Toplam Ürün
: 0
 İthalat Lobisinin Şeker Vurgunu 
Şeker-İş Sendikası Başkanı İsa Gök, 1.1 milyon ton pancar şekeri stoku bulunmasına rağmen, lobinin “Ali Cengiz” oyunlarıyla ithalatın önünü açtırdığını, bu durumun Türk işçisi ve pancar üreticisinin “mezarının kazılması” anlamına geldiğini söyledi.Tarih
:
14.05.2015
Güncellenme
:
17.05.2015
Kategorisi
:
Firma Haberleri
Okunma
:
1028
Yorum
:
0
Kaynak
:
www.yenicaggaze
Şeker-İş Sendikası Genel Başkanı İsa Gök, yeterli şeker stoğu bulunmasına rağmen şeker lobisinin Ali Cengiz oyunları ile şeker ithalatının önünün açılmasının Türk işçisi ve pancar üreticisinin mezarının kazılması anlamına geldiğini söyledi.

İsa Gök, istihdam alanının genişliği, yarattığı katma değer ve ekonomiye sağladığı ivme ile stratejik tarım ürünlerimizden olan şeker pancarından üretilen şeker ile  Nişasta Bazlı Şekerler (NBŞ) arasında kıyasıya bir mücadele sergilen diğini belirterek, “NBŞA, Türkiye ekonomisine bir elin parmakları kadar istihdam sağlamakta ve katma değerinin tamamına yakınını yurtdışına aktararak ülkemizden döviz çıkışının önünü açmaktadır. 2014-2015 pazarlama döneminin 8.ayın sonunda, Nisan 2015 itibariyle 659 bin tonu Türkşeker’e, 441 bin tonu da özel şeker fabrikalarına ait olmak üzere ülkemizin toplam 1 milyon 100 bin ton pancar şekeri mevcudu bulunmaktadır. Bu stok miktarına güvenlik için ayrılan B şekeri ile ihracatçı için ayrılan C şekeri dahil değildir.” dedi.

Amaçlarına ulaştılar
Gök, ülkemiz toplam tüketim miktarı gözetildiğinde mevcut şeker stokunun gerek tüketicinin gerekse ihracatçıların ihtiyacını karşılamaya yeter düzeyde olduğunun  altını çizerek, bu durumun ’yurt içi talebin yurt içi üretimle karşılanması’temel ilkesini içerdiğini söyledi. Gök “Yıllardır değişik gerekçelerle şeker fabrikaları adeta ölüm kapanına alınarak bir takım oyunlarla kamuoyunun önünde canlı hedef yapılmaktadır. Şeker ithalatı yapmak isteyen bir kesimin sözcüleri, şeker ihtiyaçlarının karşılanmadığı gerekçesiyle kamuoyuna iyi niyetten uzak yanlış bilgiler sunarak Dahilde İşleme Rejimi (İhraç edilecek üründe kullanma koşuluyla) kapsamında şeker ithalatının önünün açılması için Şeker Kurumu’nu zorlamışlar ve amaçlarına da ulaşmışlardır” şeklinde konuştu.

Zararı karşılıyor
Gök, şeker lobisinin okyanus ötesi pazarlık hattı kurduğunu öne sürerek, “Ancak, bir gerçek daha var ki sürekli gözardı edilmekte, hatta kamuoyunun dikkatlerinden kaçırılmaktadır. Şeker ihtiva eden ihracata konu mamul üretimi yapan ihracatçılara dünya borsa fiyatları baz alınmak suretiyle şeker satışı yapılması nedeniyle sözkonusu zarar Türkşeker’in bünyesinden karşılanmaktadır. Yaklaşık 12 yıldır Türkşeker’in sübvanseden yoksun, 2 milyon 75 bin ton şekere karşılık 1 milyar TL’yi aşan destek ile besicisinden, taşıyıcısına, ihracatçıya kadar kısaca tüm şeker sektörü sorunsuz bir şekilde idame edilmektedir. Ancak sektör paydaşlarının devletten beş kuruş yardım almadan bütün iyi niyetli çabalarına rağmen ülkemiz ekonomisine bir tuğla dahi koymaktan imtina eden Ali Cengiz oyuncuları; okyanus ötesi tam bir pazarlık hattını kurmuşlar, şeker sektörünün dolayısıyla yurtiçi kotaların akıbetini buraya zincirlemeye çalışmışlardır.” dedi.

NBŞ, pancar şekeri üretimini düşürdü

Şeker-İş Sendikası Genel Başkanı İsa Gök, Sayıştay tarafından açıklanan raporlar ile de pancar şekeri stoklarını dikkate almaksızın sürekli olarak NBŞ kotası arttırımına gidilmesinin Şeker Kanunu amacına aykırılığı ve pancardan şeker üretimi aleyhine dengenin bozulmasına sebebiyet verdiğinin ortaya konulduğunu belirterek, “Örneğin 2011-2012 pazarlama yılında devreden toplam şeker stoku 534 bin ton olmasına rağmen, aynı kişi ve kurumların baskısı ve istekleri ile NBŞ kotası arttırılmıştır. Sektör verilerine göre, NBŞ kotasının yüzde 50 oranında arttırılması, pancar şekeri üretiminde 120 bin tonluk daralmaya sebebiyet vermektedir.” dedi.

Tatlandırıcı dış alımında patlama yaşanıyor

Yıllardan bu yana NBŞ lobisi lehine kullanılan takdir hakları binlerce pancar üreticisinin sektörden çekilmesine sebep olduğunu söyleyen Gök, şöyle konuştu: “Kaldı ki, şeker piyasasını doğrudan etkileyen yüksek yoğunluklu tatlandırıcılarda (YYT) gelinen nokta da gıda karteli şirketler lehine uygulanan politikaların bir sonucudur. Şeker Kurumu verilerine göre 2006 yılından 2014 yılına gelindiğinde YYT ithalatı 142 bin ton şeker eşdeğerinden 373 bin ton şeker eşdeğerine yükselmiştir. Sağlık riskleri tüm dünyada tartışma konusu olan YYT için Türk Gıda Kodeksi Katkı Maddeleri Yönetmeliği ile belirlenen maksimum kullanım limitleri de üretimin yüzde 25’inde aşılmıştır. Yani, YYT kullanan üreticilerin yüzde 25’lik üretimlerinde yasal limitlerin üstünde kullanım söz konusudur. Her aşamasında ülke insanına ve ekonomisine gelir bırakan yüksek katma değerli pancar şekeri yerine yurt dışına transfer edilen yüksek kârlara sahip NBŞ lobisinin tercih edilmesi Türk işçisinin, Türk pancar üreticisinin mezarını kazmak anlamına gelmektedir.”

Türkşeker özelleştirme ihalesi iptal edildi

Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, Türkşeker A. Ş.’ye ait 9 grupta yer alan taşınmazların 24 Nisan’da gerçekleştirilecek özelleştirme ihalelerini iptal etti. Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yayımlanan ilana göre, Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, Türkiye Şeker Fabrikaları (Türkşeker) A.Ş.ye ait; 9 grupta yer alan taşınmazların “Satış” yöntemi ve “Pazarlık” usulü uygulanmak suretiyle 24 Nisan’da gerçekleştireceği özelleştirme ihalesini iptal etti. Söz konusu taşınmazlar Ankara’nın Nallıhan İlçesi’nde yer alıyordu. (YENİÇAĞ)

        Içeriği Paylasın Butonu    
 Habere Ait Yorumlar                                                  Toplam Yorum Sayısı : 0

Henüz Yorum Yazılmamıştır...
abaragambimumbara
Sayfa Başı
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Sayfa Başı
Telif Hakkı 2009-2015 SivasRehberim.Net'e Aittir. Her Hakkı Saklıdır.
Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Burç YorumlarıRadyo TV ServisiMuzik KutusuGitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.
Site Güvenliğini Kontrol Et

RSS Servisi
SivasRehberim.Net adresi üzerinde bulunan fotoğraf ve bilgiler izinsiz kullanılamaz.
OfoSoft Web Tasarım

W3 Kontrolu Yap
Sitede yer alan kullanıcı yorumları üyelik sözleşmesinde kabul edildiği şekilde yorum yapan üyenin şahsi düşünceleridir.
Bu sitenin alt yapısında OfoSoft Web Tasarım tarafından geliştirilen OfoSoft Şehir Rehberi Sistemi kullanılmaktadır.
Bu siteden en iyi görüntüyü 1024*768 ve üzeri ekran çözünürlüğünde alabilirsiniz. Tavsiye edilen internet tarayıcımız Mozilla Firefox'dur.

Sayfanın Yüklenme Zamanı : 1,71 saniyedir.

Sayfayı Tekrar YükleSayfayı Yenileyerek Yükle

Proje Başlangıç : 03.2009