Ana Sayfa İçin Tıklayınız Haber Servisi OfoSoft Web Tasarım Dünyadan OfoSoft Web Tasarım OfoSoft Web Tasarım Meksika'da Müslümanlar
Yemek Siparişi | Çiçek Siparişi | Sinema | Seyahat | Etkinlikler
Ana Sayfa | Hakkımızda | İletişim | Astroloji | Oyun | S.S.S.
Firmanızı Ekleyin Telefon Rehberi Nöbetçi Eczaneler Link Bankası Harita Servisi Ulusal Gazete Manşetleri Sivas Dışındaki Sivaslı Firmalar
Sivasımız Gezi Rehberi

OfoSoft Web TasarımÜye Girişi
Kullanıcı Adı
Şifre Şifrenizi hatırlamıyorsanız Burayı Tıklayınız.
2 + 3 = Yandaki Sayıların Toplamını Yazınız.
Üye Olmak Için Tıklayınız.OfoSoft Web TasarımDuyurular

OfoSoft Web TasarımKöşe Yazarları
Özlem Olmazlara Olurumdun 05.12.2011
ÖzlemAtalar Özlem Atalar
AbdülkadirSELVİ Abdülkadir SELVİ
FikretTemel Fikret Temel
HakanTopuzoğlu Hakan Topuzoğlu
SedaBilici Seda Bilici
ZeynepÖz Zeynep Öz


Bir Işık İş Sağlığı ve Güvenliği

OfoSoft Web TasarımSinemalarda Ne Var?
OfoSoft Web TasarımAnketimiz
İşinizden memnun musunuz?
Hayır
%27,8
OfoSoft
Evet
%33,0
OfoSoft
Ne evet ne hayır
%8,41
OfoSoft
İşsizim
%30,7
OfoSoft
Toplam Oy : 309
    Tüm Anketler


OfoSoft Web Tasarımİstatistikler
OfoSoft Web Tasarım
Aktif Ziyaretçi
: 15
OfoSoft Web Tasarım
Bugün Tekil
: 146
OfoSoft Web Tasarım
Toplam Haber
: 5742
OfoSoft Web Tasarım
Toplam Firma
: 1159
OfoSoft Web Tasarım
Onaylanacak
: 21
OfoSoft Web Tasarım
Toplam Üye
: 507
OfoSoft Web Tasarım
Toplam Dosya
: 6
OfoSoft Web Tasarım
Toplam Döküman
: 184
OfoSoft Web Tasarım
Toplam İlan
: 2
OfoSoft Web Tasarım
Toplam Ürün
: 0
 Meksika'da Müslümanlar 
110 bin Müslüman nüfusa sahip Meksika'da Tijuana sınır şehrinde Müslümanların sayısı her geçen gün artıyor.
Tarih
:
12.04.2013
Güncellenme
:
18.04.2013
Kategorisi
:
Dünyadan
Okunma
:
1718
Yorum
:
0
Kaynak
:
www.anahaberyor
Meksika'nın ABD sınırında bulunan Tijuana kanlı çete savaşlarına karşın Müslümanlar adına güzel gelişmeler yaşanıyor.

Son 5 yıldır şiddetini hiç düşürmeden devam ettiren çete savaşları ABD sınırına en yakın Tijuana'da sıklıkla yaşanırken şehrin sakinleri büyük bir hızla İslam'la şerefleniyor.

Tijuana'da Müslüman sayısının artmasıyla beraber mescid sayısı ikiye çıkarken yeni yapılan İslam Mescidi de artan Müslümanların hem yeni ibadet edebildikleri hem de sohbet edebildikleri bir mekan hüviyetine kavuştu.

2 yıl önce açılan mescidin cemaati de 200 kişi olarak tahmin ediliyor. Cemaat küçük bir 'ümmet' özelliği de ihtiva ediyor. Cemaati Hindistan, Kosta Rika, Karayip Ülkeleri, Meksika ve ABD gibi muhtelif ülkelerden gelenler oluşturuyor.

Mescid Müslümanların gittiği bir mekan olmasının yanısıra ABD'nin sert vize politikaları nedeniyle göçmen statüsü kazanamayan kişilerin de uğrak yeri.

Mescidin müdavimlerinden Amirr Carr, San Diego Üniversitesi'nin kamu yayını olan KPBS'ye yaptığı açıklamada 'İslam hayatımı değiştirdi, ben sokak çetelerinin üyesiydim. Kuryelik yapardım, bir gün silahla vuruldum ve tekerlekli sandalyeye mahkum oldum, hayatımda bir kez oturdum ve dinledim, İslam'ı dinlediğimde gerçekten hayatım değişti' diyor. Aslen Kaliforniya doğumlu Amirr Carr, hapisten çıktıktan sonra Meksikalı eşi Naema'yla sınırdışı ediliyorlar. 'O kadar hızlı sınırdışı edildik ki bir saat bile sürmemişti' diyor 5 yıl önce yaşanan bu hadiseyi anlatırken.

Samuel Cortes ise Los Angeles sokaklarında Latin çeteleri içinde büyümüş yeni Müslümanlardan. '9 yaşımda sokak çetelerindeydim, 21 yaşıma kadar sürdü bu durum.' diyen Cortes çeteciliğe devam etmesi durumunda ya katil ya da maktül olacağını söylüyor. İslam'la beraber hayatının baştan aşağı değiştiğini söyleyen Cortes, çetecilik döneminde karıştığı bazı suçlar nedeniyle ABD'den sınırdışı edildiğini kaydediyor. Cortes, ayrıca tüm ailesini Los Angeles'ta bıraktığını, vize verilmemesi nedeniyle bu arzusunu yerine getiremediğini ifade ediyor.

Cortes ve Carr, Amerika-İslam İlişkileri Konseyi'nin 2000'de Latinler ABD'deki toplam Müslüman nüfusun yüzde 6'sını oluşturduğunu 2011'de is yüzde 12'sine yükselttiğini açıkladığı raporun en bariz göstergelerinden.

Muhanna Cemaleddin ise İslam Mescidi'nin Filistinli imamı. 'Meksika'da yaşayacağımı hiç düşünmedim. Bütün sebepleri yaratan Allah'a hamdolsun' diyerek eşiyle ABD'den sınırdışı edildiklerini kendilerini Tijuana'da bulduklarını belirtiyor.

Amirr Carr, Tijuana'da kimsenin kendi tercihiyle ikamet etmediğini, daha çok sınırdışı edilenlerin, sınırdan kaçak girmeye çalışanların ve vize bekleyenlerin burada yaşadığını vurguluyor.

Mescidi açma girişimlerinde ise Tijuana'da yaşayanların görmezden geldiklerini, müdahil olmadıklarını söyleyen Carr, mescid açıldıktan sonra merakla İslam hakkında bazı sorular sorduklarını kaydediyor.

Meksika'da Ulusal İstatistik Kurumu'nun (INEGI) verilerine göre Müslüman nüfus yaklaşık 110.000 kişi olarak tahmin ediliyor. Bu rakam ülke nüfusunun yaklaşık yüzde 1'ine tekabül ediyor.
Dünya Bülteni


        Içeriği Paylasın Butonu    
 Habere Ait Yorumlar                                                  Toplam Yorum Sayısı : 0

Henüz Yorum Yazılmamıştır...
abaragambimumbara
Sayfa Başı
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Sayfa Başı
Telif Hakkı 2009-2015 SivasRehberim.Net'e Aittir. Her Hakkı Saklıdır.
Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Burç YorumlarıRadyo TV ServisiMuzik KutusuGitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.
Site Güvenliğini Kontrol Et

RSS Servisi
SivasRehberim.Net adresi üzerinde bulunan fotoğraf ve bilgiler izinsiz kullanılamaz.
OfoSoft Web Tasarım

W3 Kontrolu Yap
Sitede yer alan kullanıcı yorumları üyelik sözleşmesinde kabul edildiği şekilde yorum yapan üyenin şahsi düşünceleridir.
Bu sitenin alt yapısında OfoSoft Web Tasarım tarafından geliştirilen OfoSoft Şehir Rehberi Sistemi kullanılmaktadır.
Bu siteden en iyi görüntüyü 1024*768 ve üzeri ekran çözünürlüğünde alabilirsiniz. Tavsiye edilen internet tarayıcımız Mozilla Firefox'dur.

Sayfanın Yüklenme Zamanı : 6,04 saniyedir.

Sayfayı Tekrar YükleSayfayı Yenileyerek Yükle

Proje Başlangıç : 03.2009